Güllü lokum, Osmanlı zamanından bu yana üretildiğinden beri ilgi gören ve sevilen lokum çeşitlerinden biridir. Gül aroması ve kokusu insana sevgiyi, birlikteliği ve huzuru hatırlatır. Lokum olmaktan çok da öte güllü lokum değerli ve sevilen bir Türk mirasıdır.

Güllü Lokum Tadı

Kokusuyla hoş bir etki bırakan ve tadınca tekrar tadılmak istenen güllü lokum, önceleri davetlerin bir numaraları sunumlarındandı. Bayram günlerinde şeker ve çikolata yerine ikram edilen bir yiyecek olma özelliğini halen daha korumakta ve devam ettirmektedir. Merhametin, sevginin ve huzurun temsili olan gül lokumu sadece sevilen tadıyla değil, değeriyle de ön planda tutulmaktadır. Çünkü atalarımız olan Osmanlı nın ilk ürettiği lokum çeşitlerinden biri olarak bizlere miras kalmıştır.

Neden Güllü Lokum?

Kendi arasında çeşitlenen bir lokum çeşididir. Bazen sadece gül aroması katılarak daha hafif bir tat elde edilirken. Bazen gül yaprağı ve nar tanelerinden oluşan güllü lokum, hafifliği ile ve hoş tadıyla herkes tarafından kolaylıkla tercih edilir ve her damak tadına uyum sağlar.