Hakkımızda


1950’li yılların başında Adana’da Şahin Helva adı altında babamız şalvarlı Ahmet Usta ile sektöre adım atan firmamız zaman içerisinde babadan oğla aktarılan; bilgi ve tecrübe ışığı altında ikinci kuşağında el atması ile birlikte bugün İstanbul’daki modern tesislerinde son teknoloji üretim imkanları ile birlikte Gıda Mühendislerimizin kontrol ve onayında hijyenik bir ortamda kalite ve lezzetinden asla taviz vermeyerek ve ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi güvencesi altında Helva, Reçel, Tahin, Pekmez, Lokum, Fındıklı Krema gibi çeşitleriyle geniş bir ürün yelpazesi ile üretimine devam etmektedir.

Şahinoğlu Helva ve Reçel sektöründe de 50 yılı aşmış üretim tecrübesi ve tüketicilerin gösterdiği güven ve beğeninin haklı gururunu yaşamaktadır. Susamın mucizevi ürünü tahin ve şekerden imal edilen Helva tarih boyunca, kültürümüzde, diğer gıdalardan farklı olarak ayrı bir yer tutmuştur. Bir insanın doğumundan başlayıp ölümünden sonra bile onun adına yenen tek şey helvadır.

Yüzyıllar boyu Osmanlı saray sofralarının vazgeçilmez tatları arasında yerini koruyan helva, sarayda keyfin, sevincin, tanışmanın, kaynaşmanın, kutlamanın, haremdeki şehzadenin doğuşunun, veliaht şehzadenin tahta geçişinin, savaşta kazanılan zafer için pişirip yenilen bir tatlı olmuştur.Yaşamın her anında var olan helva kişinin ölümünde yine onu anmak için pişirilmiş ve onun anısına dostlarla helva yenilmeye devam etmiştir. Hayatın her anının tatlısı, tarihin tanığı Helva bugün güçlü ve güvenilir ŞAHİNOĞLU markası ile sağlıklı ve besleyici bir ürün olarak sofralarımızda baş köşede yer almaya devam ediyor.

Güvenle, Afiyetle yiyiniz…